HELP - nastavenie spojky MKII

Vše o motoru a převodovém ústrojí, poruchy, úpravy, rady a typy, topení a chazení

Moderátoři: peta.smolik, mad mike, Katy, Matto

dedo.miki
Fiaťák
Příspěvky: 197
Registrován: 04 led 2007, 16:35
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dedo.miki »

Tak odvzdušniť. To urobíš tak ,že najprv sa pozri či máš v nádobke dosť kapaliny .Potom nech ti niekdo šlape na pedál spojky a po niekolkých našlapnutiach nechá stlačené a ty môžeš dole na výtlačnom valčeku uvolniť a vypustiť kapalinu.Potom dotiahneš a ten za volantom až po dotiahnutí začne opäť šlapať na pedál.To opakujte až kým nepôjde samá kapalina bez vzuchu.Ak nemáš nikoho tak len uvlni trochu a počkaj kým ti vytečie aspon 1 deci kapaliny ,len to trvá dlho ,lebo tečie len samospádom.Preto takto to nerobíme.ObrázekObrázeka budeš superman
Reklama
 

ygzo
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 477
Registrován: 12 úno 2007, 23:29
Bydliště: Nové Mesto n/V
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ygzo »

dedo.miki píše:Tak odvzdušniť. To urobíš tak ,že najprv sa pozri či máš v nádobke dosť kapaliny .Potom nech ti niekdo šlape na pedál spojky a po niekolkých našlapnutiach nechá stlačené a ty môžeš dole na výtlačnom valčeku uvolniť a vypustiť kapalinu.Potom dotiahneš a ten za volantom až po dotiahnutí začne opäť šlapať na pedál.To opakujte až kým nepôjde samá kapalina bez vzuchu.Ak nemáš nikoho tak len uvlni trochu a počkaj kým ti vytečie aspon 1 deci kapaliny ,len to trvá dlho ,lebo tečie len samospádom.Preto takto to nerobíme.ObrázekObrázeka budeš superman
Oki diky. Skusim sa na to dnes pozriet. Mozno to nepomoze, mozno pomoze, aspon budem mudrejsi :)
Fiat Punto MKII 1.2 16V HLX
ygzo
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 477
Registrován: 12 úno 2007, 23:29
Bydliště: Nové Mesto n/V
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ygzo »

Hmmm, tak som zlyhal. Nevedel som prist na to ze kde je ten odvzdusnovak :(
Prikladam foto toho valca, ak viete, tak mi niekto poradte pliz ze kde a ako a co sa povoluje. THX Obrázek
Fiat Punto MKII 1.2 16V HLX
marmor
Fiaťák
Příspěvky: 67
Registrován: 28 srp 2006, 11:10
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marmor »

Ja som dal meniť spojku minulý týždeň. Popri tom mi vymenili aj spojkový válec, lebo tiekol tadiaľ kadiaľ nemá. Mechanik mi to ukazoval ale na tej tvojej fotke to nie je nikde vidieť. Inak mne keď zdochla spojka tak som musel pedál zdvihnúť až skoro úplne hore. Po výmene spojky mi zaberá, keď dvihnem pedál tesne nad podlahu. Tak to má byť u novej spojky. Keď tebe zaberá so zdvihnutým pedálom tesne nad podlahou tak nemáš čo riešiť. Je ako nová. Keď ide nerieš :!: Vymeň až keď začne preklzávať.
Punto II 1.2 8V 44kW ELX 2001
ygzo
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 477
Registrován: 12 úno 2007, 23:29
Bydliště: Nové Mesto n/V
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ygzo »

marmor píše:Ja som dal meniť spojku minulý týždeň. Popri tom mi vymenili aj spojkový válec, lebo tiekol tadiaľ kadiaľ nemá. Mechanik mi to ukazoval ale na tej tvojej fotke to nie je nikde vidieť. Inak mne keď zdochla spojka tak som musel pedál zdvihnúť až skoro úplne hore. Po výmene spojky mi zaberá, keď dvihnem pedál tesne nad podlahu. Tak to má byť u novej spojky. Keď tebe zaberá so zdvihnutým pedálom tesne nad podlahou tak nemáš čo riešiť. Je ako nová. Keď ide nerieš :!: Vymeň až keď začne preklzávať.
Jo no jo, mozno ze ta moja neni este az taka zla. Ja neviem, budem to musiet porovnat s inym puntom.
Ale ide neporovnatelne tazsie ako na inych autach. Ked sadnem do firemnej fabie, tak pri stlacani spojkoveho pedalu mam pocit ze sa asi odtrhol a ide na prazno. Na mojom punte to ide ozaj ovela tuhsie.
Fiat Punto MKII 1.2 16V HLX
Petr UL
Fiaťák
Příspěvky: 134
Registrován: 05 dub 2006, 07:41
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Petr UL »

ygzo píše:Hmmm, tak som zlyhal. Nevedel som prist na to ze kde je ten odvzdusnovak :(
Prikladam foto toho valca, ak viete, tak mi niekto poradte pliz ze kde a ako a co sa povoluje. THX Obrázek

Hledáš na špatném válečku.
Druhý spojkový váleček je pod baterií a na něm je to co hledáš. :wink:
Punto II. 1,2 8 V r.v.2000
P.UL@seznam.cz
ygzo
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 477
Registrován: 12 úno 2007, 23:29
Bydliště: Nové Mesto n/V
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ygzo »

Petr UL píše:
Hledáš na špatném válečku.
Druhý spojkový váleček je pod baterií a na něm je to co hledáš. :wink:
Ale toto je ten valcek pod bateriou. Dal som prec bateriu, potom ten plechovy drziak baterie a pod nim je tento valcek, ktory som odfotil a prilozil som sem foto. Takze to je tento valcek, ale teda vobec neviem kde ma odvzdusnovak. Je tam hore taky vystupok, v ktorom je dierka, ale neda sa povolit, ani v nutri som nenahmatal ziadny imbus, tak som to vzdal.

Toto som si myslel ze je na odvzdusnovanie, ale teda neprisiel som na to ako to pouzit :roll: Obrázek
Fiat Punto MKII 1.2 16V HLX
majco
Všeználek
Příspěvky: 1078
Registrován: 10 úno 2006, 14:48
Bydliště: Žilina

Příspěvek od majco »

ygzo píše:
Petr UL píše:
ygzo píše:Hmmm, tak som zlyhal. Nevedel som prist na to ze kde je ten odvzdusnovak :(
Prikladam foto toho valca, ak viete, tak mi niekto poradte pliz ze kde a ako a co sa povoluje. THX Obrázek

Hledáš na špatném válečku.
Druhý spojkový váleček je pod baterií a na něm je to co hledáš. :wink:
Ale toto je ten valcek pod bateriou. Dal som prec bateriu, potom ten plechovy drziak baterie a pod nim je tento valcek, ktory som odfotil a prilozil som sem foto. Takze to je tento valcek, ale teda vobec neviem kde ma odvzdusnovak. Je tam hore taky vystupok, v ktorom je dierka, ale neda sa povolit, ani v nutri som nenahmatal ziadny imbus, tak som to vzdal.
Preto som ti písal že musíš poviťiahnuť hadicu a potom sa to odvzdušní!
Punto-MK2 1,2 8V 2001
Punto-Mk1 1,1 8V 1996
ygzo
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 477
Registrován: 12 úno 2007, 23:29
Bydliště: Nové Mesto n/V
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ygzo »

majco píše:Preto som ti písal že musíš poviťiahnuť hadicu a potom sa to odvzdušní!
:shock: Nooo, na to som zabudol. Nechcelo sa nam verit ze by na tom nebol odvzdusnovak. Ako sa vytahuje ta hadica. Ma tam nejaku poistku - nejaky taky dratik. Ten treba povytiahnut? Nerad by som nieco urval.

Ma zmiatlo asi to ze onc pisal ze budem potrebovat imbusak a ten som nemal kde pouzit... Preto som nerozmyslal nad hadicou
Fiat Punto MKII 1.2 16V HLX
Petr UL
Fiaťák
Příspěvky: 134
Registrován: 05 dub 2006, 07:41
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Petr UL »

Na jednom z těch spojkových válečku je imbus a jde to v pohodě odvzdušnit. Žádnou hadičku jsem nemusel vytahovat...
Aby jsi tu hadičku vyndal tak stačí vyháknout pojistku, která je vidět na tvojí fotce.
Spojku na Puntu II. jsme tady řešili loni v létě mrkni do starých příspěvků.
Punto II. 1,2 8 V r.v.2000
P.UL@seznam.cz
ygzo
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 477
Registrován: 12 úno 2007, 23:29
Bydliště: Nové Mesto n/V
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ygzo »

Petr UL píše:Na jednom z těch spojkových válečku je imbus a jde to v pohodě odvzdušnit. Žádnou hadičku jsem nemusel vytahovat...
Aby jsi tu hadičku vyndal tak stačí vyháknout pojistku, která je vidět na tvojí fotce.
Spojku na Puntu II. jsme tady řešili loni v létě mrkni do starých příspěvků.
No jo ty pises ze na jednom z tych spojkovych valcekov je imbus. A v inych prispevkoch pises, ze si mal odvzdusnovaci srob povoleny. To si nepamatas ze ci je ten imbus na spojkovom valci na prevodovke alebo pod pedalom?

Ja len neviem naco je tam ten vystupok, ktory som oznacil zltou farbou. Spod neho trci taky kusok gumy, myslim, ze to bola nejaka ciapocka gumova, ktora sa odtrhla a uz tam nie je. A predpokladam ze by mohla predtym chranit ten vystupok s tou dierkou, ale funkcionalita toho celeho vystupku mi nie je znama :?
Fiat Punto MKII 1.2 16V HLX
Paf
Začátečník
Příspěvky: 33
Registrován: 28 pro 2006, 19:28
Bydliště: Vysočina (ZR)

Příspěvek od Paf »

Tak jsem se dival na spojkovy valecek u sveho Punta je cely plastovy a u privodu od hlavniho valce je soubek na 4 imbus a hned vedle je maly vyvod na nasazeni hadicky.

Nasel jsem obrazek z manualu jak odvzdusnovat spojku viz foto:
Obrázek
Odvzdusnovaci sroubek je oznacen (2c)

Jeste jsem to nemusel delat tak snad to bude spravne.
Fiat Punto II 1,2 8V r.v.2000
Petr UL
Fiaťák
Příspěvky: 134
Registrován: 05 dub 2006, 07:41
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Petr UL »

ygzo píše:
Petr UL píše:Na jednom z těch spojkových válečku je imbus a jde to v pohodě odvzdušnit. Žádnou hadičku jsem nemusel vytahovat...
Aby jsi tu hadičku vyndal tak stačí vyháknout pojistku, která je vidět na tvojí fotce.
Spojku na Puntu II. jsme tady řešili loni v létě mrkni do starých příspěvků.
No jo ty pises ze na jednom z tych spojkovych valcekov je imbus. A v inych prispevkoch pises, ze si mal odvzdusnovaci srob povoleny. To si nepamatas ze ci je ten imbus na spojkovom valci na prevodovke alebo pod pedalom?

Ja len neviem naco je tam ten vystupok, ktory som oznacil zltou farbou. Spod neho trci taky kusok gumy, myslim, ze to bola nejaka ciapocka gumova, ktora sa odtrhla a uz tam nie je. A predpokladam ze by mohla predtym chranit ten vystupok s tou dierkou, ale funkcionalita toho celeho vystupku mi nie je znama :?
Sorry za zmatenou informaci. Nejsem odborník a podle obrázku jsem si myslel, že ten odvzdušňovací šroubek je na tom druhém válečku, ale teď jsem se byl raději podívat do auta abych ti neříkal blbosti. Hledal jsi na správném místě. To co jsi zakroužkoval by mělo být na odvzdušnění, ale to moje vypadá trochu jinak. Je tam imbusový šroubek a u něho malý výstupek na který si nasadíš nějakou hadičku aby ti netekla brzdová kapalina po převodovce.
Je možný, že to tvoje někdo nějak pokazil a tak ti tam zůstala jen část a to nás zmátlo...
Další možnost je, že máme jiné motory a tak u toho tvého se to bude dělat trochu jinak.

Paf ti poslal obrázek kde je vše ...
Punto II. 1,2 8 V r.v.2000
P.UL@seznam.cz
ygzo
Zkušenej Fiaťák
Příspěvky: 477
Registrován: 12 úno 2007, 23:29
Bydliště: Nové Mesto n/V
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ygzo »

Paf píše:Tak jsem se dival na spojkovy valecek u sveho Punta je cely plastovy a u privodu od hlavniho valce je soubek na 4 imbus a hned vedle je maly vyvod na nasazeni hadicky.

Nasel jsem obrazek z manualu jak odvzdusnovat spojku viz foto:
Obrázek
Odvzdusnovaci sroubek je oznacen (2c)

Jeste jsem to nemusel delat tak snad to bude spravne.
Jo a to 2C tam mam, ale vazne neviem kde a cim potocit aby som to uvolnil a z toho zacala vytekat kvapalina. Ked som zhora strcil tenky imbus do tej dierky, tak tam nic nie je. Nie je ten imbus niekde na boku?
Tocit celym tym vystupkom asi nejde, nakolko tam nie su ziadne hrany na kluc.
Fiat Punto MKII 1.2 16V HLX
Paf
Začátečník
Příspěvky: 33
Registrován: 28 pro 2006, 19:28
Bydliště: Vysočina (ZR)

Příspěvek od Paf »

Tak jsem jeste nasel presny navod k tomu obrazku:

Zkontrolujte, dosahuje-li hladina spojkove a brzdove kapaliny mezi znacky MIN a MAX
1) Sejmete uzaver nadrzky brzdove-spojkove kapaliny a nasadte nastroj (1) na nadrzku.
2) Nadzvednete pero (2a) a oddalte trubku vedeni kapaliny (2b) az po prvni zarazku
tak aby se otevrel odvzdusnovaci ventil integrovany do valecku, pripojte trubicku
s nadobkou k odvzdusnovacimu ventilu (2c) na valecku.
3) Pomalu otevrete uzaver nadrzky.

Dbejte na to aby se soustava dokonale odvzdusnila.
Zatlacte trubku vedeni kapaliny proti valecku a zablokujte ji sponou (2a)
V pripade potreby doplnujte brzdovou kapalinu.

Jen doplnim nastroj (1) bude asi nejaka pumpa proto bude zapotrebi
spoluprace jeste jednoho cloveka (seslapnuti pedalu spojky).

Snad to pomuze nic jineho me uz nenapada.
Fiat Punto II 1,2 8V r.v.2000
Odpovědět

Zpět na „Punto - motor“